Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Slovinské betlémy

Jezuité jako první zřídili betlémy ve Slovinsku. To bylo v kostele sv. Jakob v Lublani v roce 1644. Obsahují jeden a půl metru vysoké sochy, sochy, které představují vánoční tajemství v po sobě jdoucích různých scénách.
Postavy jsou v jakékoli velikosti. Mohou být vyrobeny ze dřeva, kamene, hlíny, vystřižené z papíru. Jsou umístěny na podložce z mechu nebo trávy. Na některých místech také připravují živé jesličky - ve Slovinsku jsou nejznámější v jeskyni Postojna nebo ledové jesličky ( Mojstrana ). V Brezje je muzeum, kde lze vidět betlémy z celého světa.

Gaspariho betlém
Možná, že papírový betlém, který připravil Maksim Gaspari v roce 1919 na sedmi papírových listech pro tisk v litografii, může vypadat trochu "levně", ale většina betlémů v té době byla taková.
Nakreslil 69 postav a stodolu (stáj) a zahrnoval také půdorysný plán a popis: Betlém by měl být umístěn na velké trojúhelníkové polici v rohu. Stodola se Svatou rodinou pod strmým kopcem by měla být obklopena ovcemi a lidmi. Tři králové by se měli blížit na koních a se standardním nosičem zprava. Vůz by měl být vlevo. Dvojice pánů z kočáru by měla kráčet před ním směrem ke stodole. V jednom rohu by měla být matka a dítě, chodící do školy s knihou abecedy, a na druhém žena, která měla koš plný koblih (motiv známý z pozdních obrazů Gaspariho). Strmý kopec by měl být víceméně bez stromů, se dvěma anděly nesoucími vánoční epištolu; uprostřed by měly být umístěny malé figurky skotu a pastýře.
Tento "národní" betlém nebyl u každého nadšeně vítán a Marjan Marinšek, autor knihy MAKSIM GASPARI, ve své knize tvrdí: Později nebyl betlém Maksima Gaspariho často zakoupen, takže betlém zmizel a dnes zůstává pouze zajímavým dokumentem času a jako takový - velkou vzácností.

Niko Kuret říká toto: Gaspari skutečně vložil betlém do slovinského prostředí: pastýři jsou součástí naší kultury, staří muži, služebné a maminky, ale tři králové byli očividně vybráni "politicky": jeden z nich je slovinský (v kožešině) s tulipány), druhý je Chorvat (jeho kůň je veden stránkovým chlapcem v chorvatském oděvu) a třetí je Srb nebo Bosňan (umělec oblékl stránku chlapce v bosenském oděvu), následovaný mladým kadetem v Srbské oblečení s vlajkou a nápisem "SHS" (!). Gaspari s lehkým srdcem přidal několik pánů, kteří měli biedermaierský oděv s kočárem a Betlém, který podivně připomíná Višnja Gora.

U příležitosti 100. výročí narození Gaspariho betléma se v lednu 2019 rozhodl Robert Kužnik z Cerknice udělat betlém nezapomenutelného umělce národních a náboženských zvyků v životní velikosti. Jako hlavní konstruktér těchto skutečně národních betlémů se spojil s velmi pilnými vesničany z umělcovy vesnice Selšček a místním architektem Marijanem Lobodou.
Robert se hluboce ponořil do umělcových původních betlémů a vytvořil všech 70 postav v životní velikosti. K výrobě použil vodotěsnou překližku. Při umisťování všech postav na lesní mýtinu za kostelem sv. Križovi v Selščku pomohli příbuzní a vesničané, animoval ho Martin Košir.

www.zibka.si, www.druzina.si

Gaspari jaslice, 1919/2015 Jaslice 01 (1930) Jaslice 02 (1964) Jaslice 01 Jaslice 02 Jaslice 03 Jaslice 04
Gaspari jaslice (1919) Nova stvarnost (1930) Jaslice Zadruga (1964) Jaslice 01 Jaslice, Augustin (1992) Jaslice 03 Jaslice 04
Gaspari jaslice-arch Jaslice 01-arch Jaslice 02-arch nejsou k dispozici nejsou k dispozici Jaslice 03-arch Jaslice 04-arch
Gaspari jaslice-arch Jaslice Nova stvarnost-arch Jaslice Zadruga-arch Jaslice 01-arch Jaslice, Augustin-arch Jaslice 03-arch Jaslice 04-arch

© 2020 Vladimír Plecháč, GComp