Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Za betlémy po Třešti

Třeťské betlémy
Tradice tvorby a stavby betlémů v Třešti je stará více než 220 let. Třešťské betlémářství vzniklo na počátku 19. století. Inspirací se staly třebíčské papírové betlémy. Papírové figurky byly malovány práškovými barvami smíchanými s arabskou gumou, která zaručuje stálost a pestrost barev. První betlémáři v Třešti, ale i v Jihlavě a Třebíči, se objevují mezi soukeníky. U nás v Třešti se jména jako František Jabůrek, rodina Dvořáků, Jiří Šiftař, Josef Diviš a mnoho dalších staly legendami v oblasti tvůrců papírových betlémů.
Ve 2. polovině 19. století začaly být papírové figurky postupně vytlačovány dřevěnými. Pravděpodobně prvním třešťským autorem a řezbářem byl truhlář Matěj Suchý (1820-1909). Obdobně jako se k průkopníkům papírových betlémů řadili soukeníci, prvními tvůrci dřevěných figurek byli truhláři. Rozvoj nábytkové výroby, a hlavně výroba vyřezávaného nábytku a hodinových skříní, vytvořil podmínky pro vznik lidového řezbářského umění. Po prvním třešťském tvůrci Matěji Suchém se objevuje celá plejáda lidových řezbářů. Významnou byla řezbářská rodina Brázdů, František Janák a jejich další pokračovatelé, jako lidový všeuměl Josef Liška, Jan Brožek, František Vrátil a další.
Pro třešťské betlémy je typické, že jsou umístěny mezi mechem a pařezy. Reliéf krajiny připomíná náš kraj. Ať přijedete do Třeště z jakéhokoli směru, vždy budete sjíždět z kopce do údolí. Tato zvláštnost se promítá i do krajiny třešťských betlémů, která se pozvolna zvedá k horizontu, kde přechází v tzv. lončoft, což je malovaná krajina, jež navazuje na strmé stráně, pastviny a říčky a opticky je tak prodlužuje. Lončoft je třešťskou tradicí, maloval se na plátno nebo pevný papír. Figurky se nejčastěji vyřezávají z lipového dřeva, které je měkké a neláme se.

Třešťské betlémové cesty
Každé Vánoce v Třešti otevírají návštěvníkům své domy místní tvůrci betlémů. Betlémská cesta, jak se výstavě betlémů v domácnostech říká, probíhá kadý rok od 26. prosince až do 2. února Kromě tradičních míst jsou betlémy umístěny například také v rodinné firmě Podzimek, v kostele sv. Kateřiny nebo v Zámeckém hotelu Třešť. Už několik let je Betlémská cesta navíc rozšířena až do hlavního města Prahy na Jindřišskou věž.
Ne začátku bylo každé rodině přiděleno číslo vystavovatele. Čísla se nemění. Jesliže rodina v daném roce nevystavuje, její číslo zůstaane neobsazeno. Každý dům, ve kterém mají betlém pro návštěvníky připraven, je označen zelenou cedulkou. Pokud je tato cedulka s terčíkem otočena dozadu, znamená to, že je zavřeno. Doporučená doba k návštěvě rodin je v čase mezi 9 a 12 hodinou a následně mezi13 a 18 hodinou.
Řezbáři předvádějí, jaké úpravy provedli na svých slavných betlémech. Některé řemeslníky mohou lidé sledovat přímo při práci. Betlémská cesta je v Česku unikátní, betlémy si obvykle prohlédnou tisíce lidí. Každý rok se řezbáři snaží svůj betlém nějak modernizovat. "Každý rok uděláme tak čtvrtinu úplně novou. Jinak se musí donést mech a kytky, to vše přijde vždy nový," říká řezbář a betlemář Jan Bukvaj.
Pod názvem Betlémská cesta se prohlídky betlémů v domácnostech organizují v Třešti od roku 2005, kdy každá rodina dostala své číslo, a pokud v dalším roce betlém zrovna nevystavovala, bylo toto její číslo v aktuálním seznamu vynecháno. Každý dům, ve kterém mají betlém pro návštěvníky připraven, bývá označen zelenou cedulkou. Pokud je tato cedulka s terčíkem otočena dozadu, znamená to, že je zavřeno. Doporučená doba k návštěvě rodin je v čase mezi 9.00 a 12.00 hodinou a následně mezi 13.00 a 18.00 hodinou. V posledních letech bývá v rámci Betlémské cesty zpřístupněno pro veřejnost okolo dvou desítek betlémů. Kromě rodin, muzea a stále expozice betlémů v Domě J. A. Schumpetera jsou betlémy k vidění i v kostele sv. Kateřiny, na zámku nebo v areálu firmy Podzimek a synové.

(26.12.2015 - 2.2.2016) Třešťská betlémská cesta

Domácnosti v Třešti se znovu otevřely návštěvníkům. Řezbáři jim předvádějí, jaké úpravy provedli na svých slavných betlémech. Některé řemeslníky mohou lidé sledovat přímo při práci. Na betlém se mohou lidé přijít podívat třeba do dílny na dvoře rodinného domu Evžena Hamtáka. Betlemář s předstihem betlém přestavěl, vyměnil starý mech, na konstrukci našrouboval pařezy a drátem připevnil stromovou kůru. Loni se přišlo k Hamtákům podívat asi 800 lidí.
V tomto roce byla Třešťská betlémská cesta poprvé prodloužena do Praha-Jindřišské věže, kde svůj betlém vystavuje rodina Podzimků. Je vystaven 14metrový betlém ze současnosti. Nechybí v něm čert jako Superman ani lehká děva. Na obrázcích jsou někteří představitelé třešťských řezbářů: Brožek, Novotný, Bílý, Bukvaj.

(26.12.2022 - 2.2.2023) Třešťská betlémská cesta

Každé Vánoce v Třešti otevírají návštěvníkům své domy místní tvůrci betlémů. Betlémská cesta, jak se výstavě betlémů v domácnostech říká, se letos koná od 26. prosince 2022 až do 2. února 2023. Už není virtuální, jak tomu bylo v posledních dvou letech, a tak můžete betlémy znovu obdivovat i v třešťských domácnostech přímo u jejich tvůrců. Kromě tradičních míst jsou betlémy umístěny například také v rodinné firmě Podzimek, v kostele sv. Kateřiny nebo v Zámeckém hotelu Třešť. Už několik let je Betlémská cesta navíc rozšířena až do hlavního města Prahy na Jindřišskou věž, kde třešťský betlém vystavuje rodina Podzimků.
V Schumpeterově domě se v expozici třešťských betlémů nachází jeden unikát. Je jím nebarvený betlém, který čítal v roce 2022 přes 1300 figurek a staveb. Příspěvky do společného betléma vznikají v průběhu Dřevořezání, které se v Třešti koná již od 2002. Při této akci se na začátku července pravidelně scházejí desítky řezbářů, společně pracují a prezentují výsledky své práce a vždy nechávají příspěvek do společného betlému.

(26.12.2023 - 2.2.2024) Třešťská betlémská cesta

Výstava betlémů v třešťských domácnostech. V Třešti na Jihlavsku patří k zavedeným vánočním zvyklostem stavění betlémů. Současníci stejně jako jejich pradědečkové budují jesličky v komorách, dílnách a garážích. Místní je však rádi ukazují každému, kdo je chce vidět. Betlémská cesta, jak se výstavě betlému v domácnostech říká, je již několik let rozšířena až do hlavního města Prahy na Jindřišskou věž, kde třešťský betlém vystavuje kastelánka Lucie Dolfi. Betlémskou cestu každoročně navštíví tisíce návštěvníků.
Na 17 míst v Třešti na Jihlavsku se letos budou moci lidé zajít podívat od 26. prosince do 2. února na domácí betlémy. Kromě tradičních míst v třešťských domácnostech jsou betlémy umístěny například také v rodinné firmě Podzimek, v kostele sv. Kateřiny nebo na zámku. Tradiční vánoční výstava betlémů se uskuteční v Muzeu Vysočiny v Schumpeterově domě.


© 2023 Vladimír Plecháč, GComp